تبلیغات
انجمن علمی جغرافیا دانشگاه گلستان
انجمن علمی جغرافیا دانشگاه گلستان
قالب وبلاگ
مرتع(Range) زمینی با پوشش طبیعی که مستعد زراعت یا تولید چوب نیست در عوض می‌توان از آن برای چرای دام، آبخیزداری، توسعه حیات وحش یا تفرجگاه استفاده کرد. به عبارتی دیگر مرتع زمینی است با پوشش نباتات طبیعی خودرو كه پوشش گیاهی آن غالباً علفی چندساله، بوته ای، بعضاً درختچه‌ای و به ندرت دارای درختان پراكنده بوده و در فصل چرا عرفاً مورد تعلیف دام قرار می‌گیرد و همچنین دارای كاركردهای متعددی از قبیل حفظ آب و خاك، ارزش‌های زیست محیطی و در صورت فراهم بودن شرایط یكی از منابع تأمین غذای دام اهلی و وحوش می باشد .مرتعداری(Range management)  عبارت است از اداره اکوسیستم مرتع به منظور استفاده بهینه از منابع و تولیدات و سرویس‌های آن با تأکید بر حفاظت آب و خاک و سرانجام محیط‌زیست.
بیش از 52 درصد از سطح كشور را مراتع تشكیل می‌دهند. مراتع در حفظ خاك و جلوگیری از فرسایش، تنظیم گردش آب در طبیعت، تأمین علوفه مورد نیاز دام، تولید محصولات دارویی و صنعتی، حفظ ذخایر ژنتیك گیاهی و جانوری نقش اساسی دارند. در حال حاضر سرانه مرتع در كشور 3/1 هكتار و سرانه جهانی آن 82/0هكتار است.
25 درصد ارزش هر هكتار مرتع مربوط به تولید علوفه و 75 درصد آن مربوط به ارزش‌های زیست‌محیطی است. بنابراین حفظ، احیاء و توسعه و بهره‌برداری از مراتع بیش از آنكه از دیدگاه تعلیف دام دارای اهمیت باشد از نظر زیست محیطی ارزشمند است.
بر اساس آخرین آمار معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزی، جمعیت دامی كشور حدود 124 میلیون واحد دامی اعلام شده كه حدود 83 میلیون واحد دامی آن وابسته به مرتع هستند. این در صورتی است كه مراتع موجود كشور تنها می‌تواند خوراك 27 میلیون واحد دامی در مدت 7 ماه یا 6/24 میلیون واحد دامی در مدت یكسال را تأمین نماید. مطابق این آمار در حال حاضر بیش از 2/2 برابر ظرفیت مجاز از مراتع كشور بهره‌برداری می‌شود و معیشت بیش از 900 هزار خانوار روستایی و عشایری به بهره‌برداری از مراتع وابسته است

[ پنجشنبه 12 آبان 1390 ] [ 01:15 ق.ظ ] [ علی خسروجردی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب